Finanse / Banki / Banki Polskie

 Banki Polskie

Przedstawienie polskiej bankowości wymaga uwzględnienia procesu integracji gospodarczej Polski z Unią Europejską.

Myślę, że wilu z nas jest świadomych jakie czynniki miały wpływ na główne problemy polskiej bankowości:

a) Pierwszym i zasadniczym problemem był niski stopień koncetracji kapitału w latach dziewięćdziesiątych. Największe banki w Polsce kontrolują niecałe 50% kapitału sektora bankowego.

b) Stosunkowo niski poziom kapitalizacji porównując z krajami rozwiniętymi. Do grupy 1000 największych banków na swiecie pod względem kapitału z Polski należą tylko 3 banki: B.H., PEKAO S.A., PKO BP- przy czym banki te ulokowane zostały na bardzo odległych miejscach.

c) Pewne zacofanie technologiczne i stosunkowo niska jakość produktów bankowych: czyli zalczyć tu należy słaby rozwój bankowości inwestycyjnej i międzynarodowej oraz kredytów mieszkaniowych.  

d) Niska moc kredytowa, którą należy rozumieć jako stosunek możliwych od udzielenia kredytów do PKB. Przeprowadonych badań wynika, że jeśli brać pod uwagę porównywalne kapitały własne systemów bankowych Niemiec to biorąc to za podstawę tamtejszy system bankowy byłby wydajniejszy aż o 4 razy. Porównując do systemu bankowego Hiszpani o 3 razy.  

e) Niski poziom ubankowienia. Na podstawie przeprowadzanych w Polsce badań wyciągnąć można wnioski iż tylko 46% Polaków korzystało z usług bankowych.  Uświadamia nam to fakt , że ponad 13,5 mln Polaków wogóle nie korzystało z usług bankowych.

f) Wzrost udziału banków prywatnych. W trakcie przemian już tylko 3 banki  spośród 15 zostało bezpośrednią własnościa Skarbu Państwa.

g) Umocnienie się banków o większej sile finansowej.

h) Wzrost udziału sektora bankowego w kapitalizacji rynku giełdowego. Oznacza to z jednej strony, że coraz więcej banków polskich ma możliwość emisji papierów wartościowych na rynku kapitałowym i powiększania w ten sposób funduszy własnych.

i) Wzrastający udział banków zagranicznych w polskim sektorze bankowym.

 

Banki Polskie

polityka prywatności
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją