Finanse / Banki / Banki Zagraniczne

Banki zagraniczne

W trakcie przeprowadzanych analiz wykazano, że w pewnym sensie wzorem do naśladowania może stać się niemiecki system bankowy. Charakteryzuje się on silnym sektorem banków głównych, silnym sektorem banków komunalnych oraz skonsolidowanym sektorem banków spółdzielczych.

Coraz bardziej odczuwa się potrzebę uregulownia pewnych ogólnych zasad dotyczących bankowości na stopniu międzynarodowym. W tym celu powołana została grupa czołowych krajów Zachodu przy Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei grupy ekspertów w postaci Komitetu do praw Regulacji Bankowości i Procedur Nadzorczych. Dotychczasowe osiągnięcia komitetu to prace na temat: ograniczenia ryzyka kredytowego, zasady ustalania adekwatności kapitałowej banków.

Zupełnie inaczej przbiega współpraca banków należacych do Unii Europejskiej. Znacznie dalej posunięty jest proces zbliżania się tych systemów. Jednych z kierunków tych działań było dążenie do jednolitego rynku finansowego. Podstawą prac prowadzonych na tym polu stała się Dyrektywy wydawane przez Radę Unii Europejskeij.

1. Pierwsza i Druga Dyrektywa Unii Europejskiej z dnia 17 grudnia 1977r w sprawie jednolitego rynku finansowego.

2. Dyrektywa o środkach własnych insytucji kredytowej 98/299/EWG

3. Dyrektywa o współczynniku wypłacalności 89/647/EWG

4. Dyrektywa o nadzorze instytucji kredytowych 92/30/EWG

5. Dyrektywa o dużych kredytach 92/121/EWG

6. Dyrektywa o zabezpieczeniu wkładów 94/19/EWG

7. Dyrektywa o przeciwdziałaniu wykorzystywania systemu finansowego do prania brudnych pieniędzy 91/308/EWG

9. Dyrektywa o wyposażeniu kapitałowym instytucji kredytowych i domów maklerskich, określaną często dyrektywą o adekwatności kapitałowej 93/6/EWG

10. Dyrektywa o uslugach na rynku papierów wartościowych 93/22/EWG

Banki Zagraniczne
rośliny ozdobne

polityka prywatności
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją