Finanse / Giełda

Giełda

Termin giełda można rozpatrywać przynajmniej w trzech znaczeniach: miejsca, na którym odbywa się handel, przedsiębiorstwa, które organizuje obrót handlowy oraz sposobu organizacji rynku.

Podczas, gdy zagłębimy się w pojęcie giełdy jako organizacji rynku to zauważymy, że charakteryzuje się on regularnością kontaktów, standaryzacją przedmiotu obrotu, osiąganiem celów równoważących podaż z popytem, upowszechnianie informacji o cenach, wolumenie obrotów, indeksach, itp.  Ponieważ giełda to odbywające się w określonym czasie sesje, podporządkowanie określonym normom kontakty osób pragnących zawrzeć transakcje kupna- sprzedaży lub pośredniczących w zawieraniu transakcji maklerzy. Cena transakcji ustalana jest na podstawie przedstawiającego się popytu i podaży a następnie podawana jest do publicznej wiadomości.

Aby system obrotu papierami wartościowymi mógł sprawnie działać w Polsce wymaga to uczestnictwa następujących podmiotów:

1) Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG)

2) Emitent lub właściciel instumentów- decydujący o wporwadzeniu do obrotu publicznego

3) Dom maklerski lub bankowe biuro maklerskie (BBM) -oferujący papiery wartościowe w imieniu emitenta i przyjmujący zlecenie zakupu.

4) Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW) - prowadzi rejestr papierów wartościowych na rachunkach emitentów oraz DM i BBM

5) Domy Maklerskie- spółki akcyjne i bankowe biura maklerskie prowadzą rachunki papierów wartościowych dla inwestorów.

6) Giełda Papierów Wartościowych i inne podmioty organizujące rynek (np. CeTO)

Mianem efektywnego rynku można nazwać rynek, na którym ceny zawsze w pełni odzwierciedlają dostępne informacje.

Wprowadzony w Polsce od 1991 roku obrót publiczny papierami wartościowymi opiera się na trzech podstawowych zasadach:

-demateraializacji papierów wartościowych i obrotu nimi

-centralizacji obrotu

-dostępu do pełnej prawdziwej informacji przez wszystkich uczestników rynku 

Giełda
rośliny ozdobne

polityka prywatności
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją