Finanse / Inwestycje

Inwestycje

 Na pewno jesteś świadomy tego, że podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania bądź pozyskiwania, a zwłaszcza dysponowania kapitałem. Ponieważ kapitał  jest potrzebny do finansowania całości działalności, a także do wchodzenia w nowe inwestycje  powoduje to, że   w przyszłości będziemy zmuszenie skorzystać z kredytów.

Gdybyśmy mieli sobie wyobrazić co jest największym celem działalności gospodarczej realizowanej przez zarząd to należałoby stwierdzić, że jest to powiększenie wartości przedsiębiorstwa.  Inwestycje powodują, że możliwe jest zrealizowanie celów i zadań w takich sposób, który najbardziej nam odpowiada. 

Inwestycje – inwestowanie jest różnie definiowane zarówno w literaturze jak i praktyce gospodarczej. Zwraca się uwagę na dwa podejścia do inwestycji, mianowicie:
– od strony pieniądza (znaczenie monetarne), a więc wydatkowania środków finansowych na obiekty materialne i niematerialne raz
– od stront rzeczowej, tj. zapewnienia przyrostu i odtworzenia kapitału rzeczowego i obrotowego, a więc tworzenia majątku w wyniku realizacji procesu inwestycyjnego.
Najczęściej definicja inwestycji oznacza, że jest to lokowanie środków finansowych w różne rodzaje aktywności gospodarczej. Nadto prezentowane są różne rodzaje procesów mających na celu osiąganie korzyści, przykładowo: nabywanie papierów wartościowych, zakup dzieł sztuki, biżuterii lub budowa wraz z zakupem dóbr inwestycyjnych oraz innych przedsięwzięć prowadzących do przyrostu i/lub odtworzenia kapitału rzeczowego przedsiębiorstwa. Zważywszy, że życie gospodarcze wymaga coraz szerszego, a jednocześnie precyzyjniejszego definiowania pojęć o podstawowym znaczeniu dla teorii i praktyki, pragnę podjąć próbę zwrócenia uwagi na niektóre czynniki determinujące inwestowanie.
Pozwoli to bowiem precyzyjnie posługiwać się tym pojęciem zarówno w badaniach jak i praktyce gospodarczej w związku z przygotowaniem projektów oraz realizacją decyzji inwestycyjnych. Przykładem uproszczonego traktowania inwestycji jest definicja ograniczająca inwestycje do „dokonywania nakładów gospodarczych zmierzających do tworzenia i powiększania środków trwałych”2. Z uwagi na konieczność zgromadzenia środków pieniężnych umożliwiających podjęcie działalności inwestycyjnej oraz oddalone w czasie ich odzyskanie – coraz większego znaczenia nabierać zaczęły aspekty finansowe, a także ograniczenia wynikające z niepewności. Nadto inwestowanie jako zachęta do oszczędzania, a więc nie konsumowania wszystkich wytworzonych produktów, stało się intratnym źródłem motywacji do alokacji nadwyżek – nie tylko przedsiębiorców ale i poszczególnych członków społeczeństwa. Zaangażowanie i czerpanie korzyści z lokat kapitałowych w rozwój społeczno-gospodarczy jest bowiem podstawową siłą napędową podmiotów gospodarczych.
Przegląd definicji inwestycji prezentowanych w literaturze przedmiotu eksponuje inwestycje-inwestowane jako różne formy lokowania pieniędzy oraz ich odzyskiwania. Na ogół inwestycje grupuje się w:
– inwestycje finansowe, a więc zakup akcji, obligacji czy lokaty bankowe itp., – pozwalając na czerpanie bezpośrednich korzyści np. w formie dywidendy, procentu, zmiany kursu walut, notowań giełdowych itd.,
– inwestycje rzeczowe, to jest zakup, budowę, modernizację budowli i budynków, ich wyposażenie w maszyny, urządzenia i sprzęt biurowo-handlowo-magazynowy itp., podejmowane w celu pośredniego czerpania korzyści, to jest na drodze uzyskiwania wpływów za sprzedane produkty (wyroby, towary, usługi) oraz świadczenia, a także oszczędności, np. czynników wytwórczych, obsługi itd.,
– inne, zwłaszcza o charakterze niematerialnym, np. szkolenie kadr, promocję i reklamę nowych produktów, ochronę środowiska– bez podjęcia których niemożliwym byłoby prowadzenie działalności gospodarczej-źródło definicji -sciaga.pl

Inwestycje
rośliny ozdobne

polityka prywatności
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją