Finanse / Kredyty / Kredyt Studencki

Kredyt Studencki

Ten rodzaj kredytu przeznaczony jest wyłącznie dla osób studiujących, przy czym nie ma znaczenia czy na uczelniach prywatnych, czy państwowych. O kredyt ubiegać się mogą osoby, będące studentami studiów:
  • I stopnia - licencjackich, inżynierskich
  • II stopnia - magisterskich
  • III stopnia - doktoranckich.
Po zakończeniu studiów określonego stopnia i uzyskaniu odpowiedniego tytułu, nie można wnioskować o pożyczkę po raz kolejny na inne studia tego samego stopnia.
Wypłata kredytu zostaje wstrzymana w momencie otrzymania urlopu dziekańskiego, bądź skierowania na powtarzanie roku. Od następnych lat natomiast kredyt jest ponownie kontynuowany.
Aby otrzymać kredyt należy złożyć wniosek do jednego z banków, udzielającego takiej pożyczki, wraz z kompletem dokumentów, potrzebnych do jego rozpatrzenia, tj. wraz z:
  • zaświadczeniem z uczelni, że wnioskodawca posiada status studenta,
  • dokumentami potwierdzającymi dochód na osobę w rodzinie (np. zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o dochodach członków rodziny za rok poprzedzający złożenie wniosku),
  • dokumentami zabezpieczającymi spłatę kredytu (dane poręczycieli, ich zaświadczenia o dochodach, itp.).
Wnioski przyjmowane są corocznie w terminie od 1 października do 15 listopada.

Kredyt studencki wypłacany jest w 60. comiesięcznych transzach (dla studiów I i II stopnia łącznie, bądź dla jednolitych magisterskich) oraz w 40. transzach (dla studiów doktoranckich). Wysokość raty kredytu, wypłacanej co miesiąc ustalana jest każdego roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spłata pożyczki rozpoczyna się po dwóch latach od zakończenia studiów, a jej okres jest dwukrotnie większy niż wypłaty transz, np. jeżeli studentowi zostały wypłacane transze przez 10 m-cy, to po okresie karencji (tej dwuletniej przerwy) musi zwrócić pożyczoną kwotę pieniędzy, powiększoną o odsetki, w ciągu 20 miesięcy.

Kredyt Studencki
rośliny ozdobne

polityka prywatności
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją